Ornaz Deresi’nde Zaman Çekimleri

GEÇMİŞ ZAMAN:
Denizli’nin en güzel mesire yerlerindendir Ornaz Deresi. Başkarcı Beldesi’nde, Karcı Dağı’na uzanan vadilerden birinin tabanından geçer. Her zaman akan soğuk suyu, kışın yağan karların erimesi ile belli zamanlarda daha da artar. 

Yamaçlarındaki ağaçların (genellikle çam) kokusu, Ornaz Deresi’ne giden yolun başında bulunan türbeden hissettirir farklı bir mekâna geldiğinizi. Vadiye girdiğiniz anda insanın yüzüne çarpan hafif esinti, insanın poşetlere doldurup evine götürmek isteyeceği kadar güzel bir havanın varlığını haber verir; bu arada şehirde nasıl bir hava soluduğumuzu da…

Ornaz Deresi’nde baharda, yazda ve kışta, aynı muhteşem tablonun farklı renk ve fırçalarla boyanmış hallerini görme imkânına sahipsiniz.

Vaktiniz olursa, yırtıcı kuşların süzülüşlerini, türlü türlü bitkilerin “buraya ne kadar da yakışıyor” dedirten güzelliklerini de gözlemleyebilirsiniz.

İstediğiniz yerde piknik yapabilirsiniz, mangalınızı ateşleyip keyif çatabilirsiniz.

Vadinin yamaçlarına yayılan koyunlardan, keçilerden gelen çan sesleri, kulağınıza o an dinlenebilecek en güzel müzikleri duyurur. Bazı günlerde, uygunsa, bu kadar güzel yerlerden beslenen koyunların keçilerin sütlerini, yoğurtlarını buradaki birkaç yörük evinden elde etme şansınız da var.

İrili ufaklı “gayrak daş”ların arasından akan dere, bölgenin en önemli elemanı. Yalnızca sesi bile, “dinlendim” demek için yeterli oluyor. Baharın çoğalan suyu “buraya bir daha gelmek için” çok iyi bir reklam aracı.

ŞİMDİKİ ZAMAN:
Ne yazık ki, birkaç sene önce böyle bir manzara çizen “Ornaz Deresi”, -mutlaka gerekçeleri vardır- “mesire yeri” anlayışımız uyarınca düzenlendi, kenarlarına piknik masaları yerleştirildi, toprak yolları asfaltlandı. Bir iki de restoran tesis edildi.

Ancak manzarada ufak tefek (!) değişiklikler oldu. Havası aynı hava, o değişmedi. Ağaçlar, bitkiler; onlar da aynı. Sürülerin, kuşların sesleri de aynı güzellikte. Hâlâ piknik yapabilirsiniz. Ama artık kenarında oturduğunuz, yürüyüş yaptığınız dere yok ortalıkta. Susuzluktan değil…Dere yatağına her 20–30 metreye bir yapılan beton bentler, suların kanallara alınması, “Ornaz”dan akan suyu görmenize müsaade etmiyor. Derenin bazı yerleri doldurulmuş ve üzerine ağaç fidanları dikilmiş… Başrol oyuncusu “esas oğlan” oyundan çekilmiş, filmin heyecanı kalmamış. Şimdi “Ornaz Deresi”nin “Ornaz”ı var, “deresi” yok. Diğer güzellikler de bunu gizleyemiyor.

Bunu paylaşmadan sıkıntımı atamazdım. Bazı şeyler çok çabuk elden gidiyor ve geriye getirmek mümkün olmuyor…

GELECEK ZAMAN:
Endişe hakim…

Sağlıcakla. 13.03.2008 Denizli Gazetesi