Unutmamalı

Metrekareye 6000 merminin düştüğü bir bölgede; 130 metre yer kazanmak için 6000 şehidin verildiği bu topraklarda; Dünya Tarihi’nin gördüğü en kahraman alayın -57. Alay’ın- göğsümüze taktığı madalyayı taşırken, 280 kiloluk top mermisini hiçbir menfaat karşılığı olmadan yalnızca vatan derdine düştüğü için, hem de üç kez sırtlayan Mehmetçiğin savaştığı bir zamanın yıldönümünde söylenecek başka bir sözün olmadığını düşünüyorum:

Conkbayırı ve Seddülbahir Muharebelerinde herkese şayan büyük kahramanlıklar göstererek düşman tarafından atılan bombaları patlamadan yine düşmana atmak suretiyle cesaret ve şecaat harikaları yaratmış ve nihayet yine böyle bir bombayı alarak düşmana havale edeceği sırada her nasılsa birdenbire infilak eden bombadan sağ elini bileğinden kaybeden bir hemşerimizin hastanedeki yatak ıstırabından tabur komutanına gönderdiği mektup:

Muhterem Komutanım,
Sağ kolumu kaybettim zararı yok, sol kolum var. Onunla da pekâlâ iş görebilirim. Beni üzen şey, yaramın kapanmamasından dolayı kıtama katılamamam ve düşmanla çarpışamamak. Hastaneden kurtularak halen harbe iştirak edemediğim için beni mahzur görünüz, affediniz muhterem komutanım.
1. Kolordu,1.tümen,7.alay,3.Tabur,1.Bölük Çavuşu, Çivril Kazasının Madenler Köyü’nden Kadir Oğlu Mehmet (alıntıdır). 

Sağlıcakla. 20.03.2008 Denizli Gazetesi